Пропускане на връзки

Вайбър групите в училище: имат ли алтернатива?

Aвтор: Яна Алексиева

изпълнителен директор Асоциация Родители

 

Ваканцията приключва, учебната година е на прага… И заедно с това се „събудиха“ и родителските вайбър групи. И тук, много родители въздишат тежко, поглеждат скептично и се чудят дали и как могат да не участват в такава група, още повече, ако имат повече от едно дете…

Вайбър групите са от различен характер – на родителите с класния, само на родителите, на родители с конкретен учител, на родителите на определени деца, на родителите, които имат проблем с даден учител, на родителите, които имат проблем с дадени родители и дете и още куп други разновидности…

Почти няма родител, на когото поне понякога да не му се е искало да не бъде част от някоя вайбър група. В същото време няма как да отречем, че тези групи възникнаха някак естествено и запълниха една голяма празнина на възможност за бързо и лесно общуване и получаване на информация. Нека си кажем честно, че има много теми, в които няма нужда да намесваме децата или да ги правим отговорни, че трябва да донесат поредния лист с някое съобщение, а той да остане забравен на дъното на чантата. Също да си припомним още по-честно, че онлайн общуването има своите ограничения и дефицити и е добре да сме внимателни какви теми обсъждаме в една вайбър група. Асоциация Родители препоръчваме това да са само информационни и организационни теми, а всичко останало, свързано с ценности, правила, казуси и ситуации – да бъда на живо и в спокойна обстановка.

 

И все пак, има ли как да настъпи промяна, така че вайбър групите да не предизвикват цяла палитра от негативни емоции?

Отговорът е да! И това се постига със силна училищна общност, със съзнателното и добронамерено изграждане на отношенията между родителите и учителите в един клас – опознаването, доверяването, намирането на обединяващи ценности, ясното и споделено разбиране, че отношенията на възрастните са важни заради благополучието на децата.

Създаването на училищна общност не е мит, нито е лекарството за всичко, но е ключово важно, ако искаме да превърнем училището в място за децата, което да е изградено на базата на човешките отношения – само така деца, родители и учители можем да минаваме успешно и градивно през проблемите и успехите.

За съжаление, много често сме свидетели на формални, анонимни отношения в училище, на недоверие между родители и учители и между родители и родители, а когато някой е в такава среда, то е трудно да се говори за създаване на връзки на доверие и качествени отношения.

Замисляли ли сте, че родителите и децата от един клас в повечето време изкарват много години заедно? И не, не ви приканваме да станете приятели… Но да се познавате и да подхождате с уважение към другия и вижданията му – това със сигурност е важен пример за децата ни и начин да осигурим по-приятен училищен живот за нас като родители, а и за учителите.

 

На старта на новата учебна година Асоциация Родители ви предлагаме да отделите малко време за нашия наръчник „Родителите и учителите. Митове и истини”… С пожеланието да имате по-малко нерви с вайбър групите и повече приятно общуване.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Този сайт използва бисквитки. Можете да ги изключите от настройките на вашия браузър.