Екипът на Асоциация Родители имаше удоволствието да бъде част от лекторите по време на обучителна среща за директори на детски градини в град София, организирана от Столична община и Регионално управление на образованието – София-град.
В рамките на срещата Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциацията, и Зорница Трифонова, координатор образователни програми и социално-емоционално учене, запознаха участниците с Методиката за системно взаимодействие между родителите и детската градина „Родители и учители: заедно за детето“, разработена от Асоциация Родители. Те обърнаха специално внимание на необходимостта от изграждането на план, основан на нуждите на родителите, учителите и децата, в който да има ясно описани стъпки и принципи за адаптация на най-малките в присъствието на родител. Разказаха подробно за нуждата от регулярни индивидуални срещи за обратна връзка към родителите и за организирането на общностни събития и инициативи в детската градина с активното участие на родителите.
За да бъде преживяването смислено и полезно за директорите, те бяха поканени да се включат в дискусия под надслов „За какви взаимоотношения с родителите си мечтаем и от какъв ресурс и подкрепа имаме нужда, за да го постигнем?“. В нея се включиха и представители на дирекция „Образование“ към Столична община и общините по райони и РУО, които имаха възможност от първо лице да чуят какви са нуждите от подкрепа и как могат да съдействат.
Оформиха се следните ключови потребности:
- Достатъчно време за спокойна и конструктивна комуникация;
- Квалификация на работещите в детските градини;
- Ясно и точно регламентирани отношения и инструментариум;
- Добронамереност и доверие;
- Финансови ресурси;
- Повече специалисти работещи с децата – учители, психолози, ресурсни учители, помощник на учителя;
- Практически обучения съвместно на родители и учители;
- Медиация при възникване на конфликтни отношения;
- Супервизия и интервизия за екипите в детските градини;
- Партньорска подкрепа от РУО и СО.
Участниците в обучителната среща стигнаха до извода, че само истинското взаимодействие между всички възрастни – родители, учители, община и РУО, може да изгради здрав и устойчив мост, върху който децата да растат щастливи, уверени и мотивирани, а родителите и учителите да се чувстват подкрепени.