Skip links

Учители създават учебно помагало от ново поколение

Възможно ли е ученето да бъде забавно, интересно, модерно и същевременно да възпитава? Иновативното учебно помагало „ДетеЛИНКо“ прави точно това – комбинира образователния материал с ценностни уроци и активно си взаимодейства с технологиите. Така образованието минава през знанията, поуките, игрите и удоволствието.

От Асоциация Родители бяхме впечатлени от мултифункционалността на „ДетеЛИНКо“ и се срещнахме с неговите създатели – началните учителки Габриела Златанова и Елена Димитрова. В приятен разговор те ни разказаха повече за своя проект и за целта му – да създадат ресурс, който да бъде в помощ на деца, родители и учители.

 

„ДетеЛИНКо“ е…

Учебно помагало по Български език и литература за ученици от 2. клас. Разделено е на две части – по една за всеки учебен срок. Идеята на проекта се ражда през лятото, когато двете решават да създадат помагало, което да съдържа всичко необходимо за деца, родители и учители. Иска им се то да представя цялата необходима информация, да не тежи в ученическата раница и с него да се работи лесно.

Габриела: „Искахме да бъде интересно и децата да го попълват с желание. Стремяхме се да създадем ресурс, в който учениците да откриват всичко нужно и да се справят с упражненията за оптимално време.“

Елена: „Целяхме илюстрациите да бъдат интересни за децата, да излъчват доброта, спокойствие и искряща нежност. Героите по страниците са анимационни, както от детските предавания.“

В помагалото са използвани два български шрифта – ръкописен и „Adys“ (предназначен за деца със затруднения в четенето).

 

Съдържанието…

Е описано така, че ученици, родители и учители да могат лесно да се ориентират. Помагалото съдържа теми с упражнения по съответния учебен материал, както и допълнителни приложения, които допълват и обогатяват знанията.

  • писане от тесен и широк ред в само широк

Системата е разработена специално, за да могат децата да продължат да пишат красиво.

Елена: „Упражненията подпомагат ученика да премине лесно от писане в тесен и широк ред в само широк ред.“

Габриела: „В 1. клас пишат в тетрадки с тесен и широк ред и когато започнат да пишат на широк ред, децата не могат да се ориентират къде трябва да е главната буква и колко голяма трябва да е малката.“

  • четене с разбиране

В часовете по Български език и литература няма достатъчно време за упражняване на четене с разбиране. Затова в помагалото всяка една тема се състои от две страници, като едната съдържа само граматика, а другата – текст за четене с разбиране. Под всеки текст има упражнения, които са изградени от няколко въпроса за най-важните факти от него.

Габриела: „Важно четенето с разбиране да се развие. Децата трябва да могат да извличат най-важното от прочетеното.“

Елена: „Всички текстове в помагалото са авторски, подчинени на четенето с разбиране, на съответната добродетел и на граматиката в определената тема.“

В текстовете на „ДетеЛИНКо“ авторите се стремят да използват положителни думи и изрази, които децата да прехвърлят в ежедневната си комуникация.

  • текстове за редактиране

В тях децата трябва да редактират думи, които са само от конкретна част от учебния материал. По този начин родителят и учителят могат лесно да проверят знанията на ученика само върху тази част от учебното съдържание. Под всеки текст има помощни думи.

Елена: „Помощните думи са думи за проверка. Подали сме проверка на най-трудно откриваемите думи в текста, като детето само може да съпостави коя дума от помощта за коя дума от текста се отнася.“

Габриела: „Текстовете за редактиране за много важни, тъй като децата не могат да разберат къде всъщност е грешката. За да я намерят, имат нужда да кажат думата на глас няколко пъти, да я чуят и чак тогава я откриват. Когато упражняват повече думи, те научават правописа им много по-лесно.“

  • Диктовки, допълнителни страници и 5-минутки

Елена: „Текстовете на диктовките са подчинени на съответните добродетел и граматика, които са в темата. Съблюдавахме броят на думите в тях да бъде съотносим към дадената възраст.

Допълнителните страници са предназначени за бонус работа, като освен че съдържат още поуки, по които може да протече дискусия, това е и начин да се изравни темпото на работа между децата.

Към всеки един раздел в помагалото има и 5-минутно контролно, което обхваща най-важната част от съответния материал.“

  • списък с книги за лятото и читателски дневник

Елена: „Във втората част на „ДетеЛИНКо“ изготвихме препоръчителен списък с български и чуждестранни издания. Представихме топ 5 на книги за момичета и топ 5 на книги за момчета (след проучване от Националната библиотека), като в QR код вкарахме и допълнителни. В помагалото като приложение има и образец за изготвяне на читателски дневник.“

  • страница „Нашата екскурзия“

С приложението учениците могат да запаметяват своите пътувания.

Габриела: „През лятната ваканция децата посещават много места. С този образец те имат възможност да си направят дневник на пътуванията, в който да записват всичко за пътешествията си.“

Елена: „В QR код сме скрили идеи за пътувания и посещения в България. Тази информация може да се използва и от учителите като идеи за проекти.“

  • „Съкровищница на поуките“ и късмети

В приложение към помагалото има и корица на бъдеща книга. Децата могат да препишат поуките от темите на отделни листове и след като ги залепят за корицата, създават своя книга.

Всяка една тема има специален цитат, който може да бъде преписан на отделен лист. Децата го навиват на ролце и правят късмети.

  • „Как се справих“ и „Суперграмота“

Тази рубрика се среща на всяка една страница. С нея учениците се самооценяват, което е много важно за тяхната емоционална интелигентност. Те отбелязват една от посочените картинки, след което учителят също отбелязва една от тях. По този начин се формира оценката.

Суперграмотата е на отделно приложение в помагалото и се връчва в края на учебната година

 

Технологии и образование…

„ДетеЛИНКо“ е помагало по Български език и литература за ученици от 2. клас, което означава, че учебният материал се усвоява с писане. Въпреки това авторите успяват да преплетат новите технологии в процеса на обучение.

Елена: „За мен новите технологии трябва да са в помощ на образованието. В „ДетеЛИНКо“ QR кодът дава допълнителна информация. Първата част на помагалото съдържа 64 страници, втората също е с 64 страници, като още толкова са скрити в QR кодове. Технологиите са съпътстващи и подпомагащи.“

Отговорите на упражненията от всяка една тема са скрити в QR кодове, които визуализират съответната страница и така проверката се осъществява по-бързо и лесно. В помагалото има и аудио диктовки, отново скрити в QR кодове.

 

Добродетели и възпитание

Всяка тема в помагалото е посветена на различна добродетел. По този начин се обръща внимание на възпитателния процес, който е от съществено значение в начален етап.

Габриела: „Ние, възрастните, сме тези, които да кажем на децата какви са изводите и поуките от дадена история. Да ги учим, използвайки повече думи, за да могат сами да достигнат до извода. Да им покажем, че с повече търпение могат да избегнат конфликтни ситуации. Добродетелите са много важна част не само в живота на децата, но и в този на възрастните.“

Елена: „Не можем да възпитаме децата от днес за утре с магическа пръчка. Ние градим парче по парче, като посвещаваме всяка седмица на различна добродетел. Това са нашите малки крачки, с които подпомагаме възпитанието. В училище основно се акцентира върху ученето. Да, и това е важно, но тъй като децата са малки, възпитанието играе основна роля.“

 

„ДетеЛИНКо“ и за другите начални класове

Авторите работят усърдно по създаването на помагала и за другите начални класове. Също така разработват идея за интердисциплинарни образователни карти, предназначени за ученици от 2. клас, като през метода на играта децата ще могат да затвърждават знанията си.

Този сайт използва бисквитки. Можете да ги изключите от настройките на вашия браузър.