Пропускане на връзки

Какво трябва да знаем за приема в 1. клас: говорим с Антонина Кенова

Приемът в първи клас е вълнуващ и значим момент както за детето, така и за неговите родители. Той бележи началото на нов етап, изпълнен с предизвикателства и възможности. Изборът на училище, критериите, сроковете и необходимите документи са сред най-често срещаните притеснения на родителите. Какво трябва да знаем и за какво да внимаваме при приема в първи клас – отговор на тези и други въпроси ни дава Антонина Кенова, майка на три деца и застъпник за качествено образование.

 

Амбициите на родителите за престижно и елитно училище усещат ли се още в първи клас и има ли напрежение в това къде да запишем детето си – така, както всички знаем, че се случва при кандидатстването след 7. клас?

Да, амбициите се усещат, но с въвеждането на критерия за уседналост изборът е ограничен. В масовия случай има едно училище, в което детето е с най-голям шанс за прием. Разбира се, срещат се и хора, които променят адресите на детето си три години преди първи клас и така „надхитрят“ системата, но това са по-скоро изключения.

Има училища в центъра на града, които успяват да приемат деца, извън прилежащия район. Това е така, защото там са съсредоточени много офиси в жилищните сгради и няма толкова деца, колкото са обявените места. Не би следвало да е така, но, от друга страна, е улеснение за работещите в центъра родители.

Приемът в София е специфичен. Има десетина много желани училища, които не успяват да приемат всички деца от прилежащия район. Налице са и 20-на училища, които пък едвам сформират една паралелка. За съжаление, все още има училища, които са 100% сегрегирани.

 

Какъв е графикът за кандидатстване и класиране за учебната 2025|26 г.? Кои са ключовите дати?

Всяка община има собствен график за прием. Някои процедират с електронна система (София, Бургас, Варна и др.). Основните дати в графика на Столичната електронна система са:

  • обявяване на свободните места – 22.04.2025 г.;
  • първо класиране – 02.06.2025 г.;
  • второ класиране – 10.06.2025 г.;
  • трето класиране – 13.06.2025 г.;
  • четвърто класиране – 17.06.2025 г.;
  • последни електронни класирания – 29.08.2025 г.; 02.09.2025 г.

След края на електронните класирания приемът се случва на място в училищата с подаване на заявление от родител.

 

Как да изберем в кое училище да кандидатства детето? На какво да обърнем внимание при избора?

Все по-често училищата обявяват дни на отворените врати през април и май. Хубаво е да отидете и да разгледате учебното заведение, което сте избрали или в чийто прилежащ район попада адресът на детето. Обикновено имате възможност да зададете въпроси, да обиколите, а дори и да се срещнете с учителите. След време децата ще започнат сами да ходят на училище и да се прибират. Именно затова е много важно училището да е близо до дома ви.

За мен на първо място винаги е стоял въпросът дали училището е на едносменен режим. За съжаление, с въвеждането на критерия за уседналост родителите нямаме особен избор – каквото училище ни се е „паднало“, в такова записваме детето си. То може да е на едносменен или двусменен режим, до 7-ми или до 12-ти клас. В София наистина е предизвикателство да има критерии, които и да бъдат изпълнени.

 

Какви са критериите за кандидатстване?

Според Наредба 10 на МОН „общините разработват система за прием, в която водещ критерий е близостта на училището до настоящ адрес на родителите/настойниците и/или най-краткото време за достигане до училището“ и определят прилежащи райони на училищата за обхват на учениците.

Децата, за които е подадено заявление за прием в училището, се разпределят в следните групи:

  • първа група – деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището и постоянният/настоящият им адрес не е променян в последните над 3 години преди кандидатстването. Брат или сестра до 12-годишна възраст в същото училище автоматично подрежда по-малкото дете в първа група по адрес;
  • втора група – деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият им адрес е променен в периода на последните 1-3 години;
  • трета група – деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището, но постоянният/настоящият им адрес е бил променен през последната 1 година;
  • четвърта група – деца с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището.

Когато броят на децата в дадена група надхвърля броя на местата, определени с училищния план-прием, децата в тази група се подреждат според следните допълнителни критерии:

  • дете с трайни увреждания над 50%;
  • дете с един или двама починали родители;
  • други деца от семейството, които са над 12-годишна възраст, обучаващи се в училището;
  • деца, завършили подготвителна група в избраното училище;
  • дете от семейство с повече от две деца;
  • други критерии, определени от общината, които са свързани с достъпа до образование и не са дискриминационни.

Осиновените деца и децата, настанени в приемни семейства, за които е подадено заявление за прием в училището по желание на осиновителя, съответно приемния родител, може да се разпределят в групите по постоянен или настоящ адрес на осиновителя, съответно приемния родител, ако е по-благоприятно за детето.

Последното уточнение е много важно, тъй като често осиновени или деца от приемни семейства имат по-малка уседналост.

 

Какви документи са необходими?

В общия случай това са:

  • лична карта на родител;
  • удостоверение за раждане на детето;
  • удостоверение за завършена подготвителна група.

Всички останали критерии се проверяват автоматично от системата още преди класирането.

 

Как става класирането?

Класирането за 1. клас се извършва първо по групи – първа група, след това втора, трета и четвърта. Когато местата са по-малко от децата в съответната група, класирането се извършва въз основа на допълнителните точки. Когато децата са с равен брой точки, се провежда жребий между всички деца с равен брой точки в съответната група. Тук подробно е описано как точно работи алгоритъмът за класиране: 

Накратко: Системата класира първо децата, които са в първа група, след това втора, после трета и накрая четвърта. Ако местата са по-малко от децата в съответната група, се тегли жребий със случайно генерирани номера.

Желанието играе роля, когато се прави проверка дали детето не е прието в две или повече училища. Ако детето е прието в две или повече училища, то се класира на по-високото желание. Останалите кандидатури под него се трият, а заетите места се освобождават.

Важно уточнение е, че след записване на детето в училището, в което се е класирало, то няма право повече да участва в следващо класиране.

 

Смятате ли, че има начин системата да функционира по-добре?

Електронната система функционира добре. Въпросът е какво можем да променим в критериите за прием така, че все пак родителите да имат избор, а училищата да се стараят да бъдат конкурентни. В момента положението е такова, че повечето училища в София не се борят за брой деца, а по-голямата част от родителите реално нямат избор къде да запишат детето си.

 

Какво става, ако по някаква причина изпуснем срока за кандидатстване?

Подавате заявление на място в училище след края на електронните класирания.

 

Възможно ли е детето да не бъде прието в нито едно от желаните училища и какво правим в такъв случай?

Да, възможно е. Често пъти към края на електронните класирания местата в някои училища, които не са успели да приемат децата от прилежащия си район, се увеличават с разрешение от МОН. Въпросът тук е това не снижава ли качеството? В едно училище децата са по 22 в клас, в друго по 28…

 

Майка сте на 3 деца. Лично вие как преминахте през този етап? Какви затруднения срещнахте?

Когато най-голямото ми дете беше на прага на първи клас (преди 5 години), с изумление установих, че общината ни е районирала не в училището отсреща (на 180 м пешеходно разстояние), в което са учили всички живущи на нашата улица през последните години, а в това на 800 м от вкъщи.

Училището срещу дома ни е до 7-ми клас и на едносменен режим, каквото аз предпочитам. Далечното училище е до 12-ти и, разбира се, на двусменен режим. Записах детето си в трето училище в квартала, на около километър от вкъщи, но пък на едносменен режим и до 7-ми клас. Не съжалявам затова, а дори напротив – много съм доволна, че общината ме постави пред свършен факт и така се наложи да направя по-добър избор.

Година по-късно второто ми дете, макар и без адрес в района на училището, беше прието заради това, че има по-голям брат до 12-годишна възраст там. Сега, гледайки вече колко много желаещи има за нашето училище, не виждам шанс след две години дъщеря ми да бъде приета.

Районирането в София е доста компромисно и невинаги адресът попада в най-близкото училище, както е редно да бъде. Това трябва да се промени, училищната мрежа да се преразгледа, да се оптимизира, да имаме визия за развитието ѝ. За съжаление, има квартали без училище, без детска градина.

Към днешна дата трите ми деца посещават три различни сгради на образователни институции. Всички са в квартала ни, но пак е изключително предизвикателство за нас като родители.

 

Какъв съвет бихте дали като майка и професионалист на родителите на бъдещи първокласници?

Като майка: Изградете положително отношение към училището, като говорите с ентусиазъм за новите приятели и учителите, които детето ще срещне. Ако родителят е спокоен, детето също ще бъде. Не е важно то да чете, да пише и да смята от първия ден в училище или преди него. Важното е да запази естественото си любопитство и стремеж към нови знания и умения. Четете с децата и на децата много преди училищна възраст.

Като застъпник за правата на децата: Най-важното е да подходите с доверие към училището и открито и честно да комуникирате с учителите. Има твърде много недоверие в системата и това не ни позволява да изградим взаимоотношения, основани на партньорство и обща грижа за детето. Когато родителите и учителите са в един отбор, децата усещат сигурност и подкрепа и се развиват много по-успешно – не само академично, но и емоционално.

 

Този сайт използва бисквитки. Можете да ги изключите от настройките на вашия браузър.