Skip links

Екранното време, децата и празниците: въпрос на баланс

Автор: Евелина Лафчийска, психолог и експерт в Националния център по безопасен интернет към Асоциация Родители

 

Коледните празници са време за радост, почивка и споделени мигове със семейството. За децата обаче това често е и време на засилено използване на дигитални устройства – телефони, таблети, конзоли за игри. Да, и донякъде това е съвсем нормално – липсата на обичайната рутина на деня, повечето свободно време и по-малкото организирани дейности водят до увеличаване на времето пред екрана. Това може да има както положителни, така и отрицателни ефекти:

Какви са ползите: Гледането на семейни филми, използването на образователни приложения или виртуални обиколки на музеи са примери за онлайн активности, които могат да донесат ползи.

Кои са рисковете: Продължителното стоене пред екрана може да доведе до намалена социална ангажираност, липса на физическа активност и редица онлайн рискове.

И тук идва голямото предизвикателство пред родителите – как да постигнат баланс и как да осигурят безопасна и ползотворна дигитална среда, без това да пречи на реалните социални и семейни взаимодействия.

В следващите редове ще разгледаме как да подходите към тези въпроси, да поставите ясни граници и да направите празничното време смислено за вашето дете и цялото семейство.

 

Колкото по-малки, толкова по-малко!

Това означава, че колкото са по-малки на възраст децата, толкова по-малко устройства и време пред екрана е добре да прекарват. Ако децата ви са малки, то помислете как да се забавлявате и играете в реалния свят. Добре ще е, ако си припомните на какво обичахте да играете на тяхната възраст и да споделите колкото се може повече време заедно в игра. Такова споделено време се отразява не само добре на децата и отношенията ни, но и на нас самите – съживява младежкия ни дух, за който няма много пространство в ежедневната рутина и отговорности. Коледните празници са идеален момент да го посъбудим.

 

Ясни правила

Ако децата вече ходят на училище и са в начален и/или прогимназиален етап, е добре да определите ясни граници (правила) колко време е позволено да прекарват в интернет. Имайте предвид, че сънят е добре да е приоритет и екранното време трябва да бъде съобразено с това – т.е. позволете им да играят през деня, а не вечер преди лягане.

Освен колко време прекарват пред екраните, в тази възраст е важно да знаете и какво правят децата ви, когато са онлайн. Има доста опасности, които могат да срещнат в Мрежата, затова използвайте програми за родителски контрол, които ще ви помогнат да създадете по-безопасна онлайн среда.

Ако детето ви играе игри, то добре е да знаете на какво точно играе – поиграйте заедно, а, ако не знаете как, позволете му да ви научи. Това е още един начин да прекарате време заедно и да споделите заниманията, които са интересни за него. За още насоки, възможните рискове и избягването им, погледнете на сайта на Националния център за безопасен интернет.

 

Важно е да се договорите

Ако децата ви са вече в гимназиален етап, то е добре да се споразумеете за времето, в което младия човек да прекарва онлайн. За да постигнете това, проведете разговор с тях. Уверете се, че вашият тийнейджър ще има достатъчно време за срещи и разговори със свои връстници на живо, за да не прекарват цялото време вкъщи пред устройство. Също така се уверете, че в случай на нещо неприятно, което се случи онлайн, вашето дете ще ви сподели. Това не е лека задача, особено в тази възраст на децата, но е от съществено значение, за да предотвратите евентуални последици и вреди.

 

Златно правило: любопитство вместо реактивност

Независимо от възрастта на детето, ключът към успешната комуникация е да бъдете любопитни, а не реактивни. Рефлектирайте над това какви реакции проявявате, когато децата ви са пред устройствата или настояват да ги използват. Вашите реакции са определящи за това дали децата ще ви споделят какво им се случва, докато са пред екраните, а това е важна предпоставка да ги подпомогнете, ако се натъкнат на неприятности онлайн. Това да рефлектирате над собствените си реакции обаче съвсем НЕ означава да не поставяте граници, даже напротив! Това означава да осмислите как поставяте границите, защото те са много важни. И за да подкрепите връзката с детето си и в дигиталния свят, е важно да се стремите към ясни, точни и договорени граници, поставени с любов. Така че и детето да знае, че всичко се случва с мисъл за него, неговите нужди, неговото благополучие. Нашето също…

 

Няколко идеи за позитивно използване на интернет

Освен да поставяте граници, важно е също така да насърчите позитивното използване на интернет и технологиите, което може да направи празничното време по-забавно и смислено за цялото семейство. Ето няколко идеи:

Приложения за творчество: Използвайте платформи за създаване на дигитални поздравителни картички или персонализирани коледни видеа, които да изпратите на роднини и приятели.

Готварски вдъхновения: Потърсете семейни рецепти в приложения за готвене и се забавлявайте заедно в кухнята.

Украса и ръчни изработки: Намерете онлайн уроци за изработка на коледна украса или декорации, които можете да направите заедно с децата.

Образователни и културни преживявания: Разгледайте виртуални турове на музеи, коледни концерти или образователни видеа, свързани с традициите на празниците.

Семейни филми и игри: Подгответе си списък с филми или игри, които обединяват всички членове на семейството.

 

Тези занимания не само ще насърчат креативността, но и ще укрепят връзката между вас и децата ви. Пък ще ви донесат и много споделено семейно време по празниците.

Ако все пак имате въпроси или притеснения относно онлайн безопасността на вашето дете, препоръчваме ви да се свържете с нас, Националният център за безопасен интернет, чрез чат или на телефон 124 123.

Този сайт използва бисквитки. Можете да ги изключите от настройките на вашия браузър.