Асоциация Родители изразяваме категорична позиция срещу внесения на 8.08.2024 г. от група народни представители Законопроект за допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). Предложените промени противоречат на Конвенцията на ООН за правата на детето, на Конституцията на Р България, на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи на правото на Европейския съюз и българското национално право, в т.ч. на Закона за защита от дискриминация. Също така смятаме, че неясните и непрецизирани правово разпоредби създават предпоставки за тяхното противоречиво и произволно прилагане.
Конституцията на Р България ясно защитава свободата на изразяване и гарантира правото на всеки гражданин да изразява мнение и да го разпространява чрез слово, без да бъде преследван за това. Предложените два законопроекта, единият от които вече е приет, пряко ограничават всякаква възможност за представяне на информация, в това число научна, по посочените въпроси. Свободата на изразяване по презумпция е ключова за училищните екипи (директори, учители, психолози и т.н.) – те трябва да имат възможността свободно да засягат и обсъждат с децата теми, които ги засягат и вълнуват. Новоприетият закон обаче ограничава тези права и при нарушаване на неясно формулираната в него забрана предлага парични санкции и дори лишаване от правото за упражняване на професия в срок от две години. Всичко това крие огромни рискове от репресии срещу директори и учители, а също така създава неблагоприятна среда на недоверие между учители, ученици и родители. Промените засягат, разбира се, и децата – те ще бъдат лишени от правото да получат информация и знания по теми, които ги вълнуват в ученическата възраст.
Съгласно чл. 3 и чл. 5 на ЗПУО образованието трябва да осигури хуманизъм и толерантност, приобщаване на всяко дете и на всеки ученик, равнопоставеност и недопускане на дискриминация, а основните му цели са „интелектуално, емоционално, социално, духовно-нравствено и физическо развитие и подкрепа на всяко дете и на всеки ученик в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите му”. Приетият законопроект, както и предложените от група народни представители санкции при нарушаване на новите разпоредби, директно противоречат на цитираните по-горе принципи и цели на българската система на предучилищно и училищно образование, дефинирани от ЗПУО.
Категорично смятаме, че вместо да разрешават съществуващите сериозни проблеми в българското образование двата законопроекта ще окажат пагубно въздействие върху българската образователна система, както и върху качеството на образованието на българските ученици.