Skip links

Позиция на Асоциация Родители във връзка с предложение за въвеждане на задължителна матура по математика в 12. клас

Като организация, която повече от 20 години фокусираме работата и експертизата си върху образованието и доброто взаимодействие между училището, учителите и родителите, върху изграждането на активна училищна общност и осигуряването на сигурна и подкрепяща среда за българските деца, Асоциация Родители изразяваме своята позиция по предложението за въвеждане на задължителна матура по математика в 12. клас – твърдо сме убедени, че подобна мярка сама по себе си няма да разреши съществуващите проблеми в образованието, свързани с ниските резултати, липсата на интерес към математическите и инженерни науки и високото ниво на функционална неграмотност сред учениците.

 

Въвеждането на задължителна матура по математика, без съществени промени в учебната програма, методите на преподаване и разпределението на учебния материал, единствено ще задълбочи проблема с паралелната образователна система на частните уроци. Трудността на учениците да се справят с обема и сложността на учебния материал говори за сериозни проблеми в обучението по математика и за неефективни методи на преподаване. Налице са редица показатели, които сочат необходимостта от системни реформи в преподаването на математика. Например, резултатите от националното външно оценяване (НВО) в 7. и 10. клас показват трайни затруднения в усвояването на материала по математика. Масово дори и учениците с добри оценки не могат да прилагат наученото в реалния живот или по-нататъшното си образование, което ясно показва, че настоящата система насърчава „учене за оценка“, а не за реални и трайни знания. За съжаление обаче, понастоящем все още липсва качествен анализ на тези резултати, а той би могъл да даде важни насоки къде точно се крие проблемът с ниската математическата грамотност на учениците, както и насоки какви мерки могат да бъдат предприети.

 

С оглед на гореизложеното, Асоциация Родители предлагаме да бъдат предприети следните мерки:

  1. Цялостно преразглеждане на образователния модел – необходимо е преминаване към обучение, което поставя ученика в активна роля чрез стимулиране на любопитството, критичното мислене и практическото приложение на знанията.
  2. Фокусиране върху развиване на ключови умения и компетентности – учебният процес следва да бъде ориентиран към решаване на реални казуси, а не само към запаметяване на теоретични концепции..
  3. Оценяване на индивидуалния напредък на всяко дете, а не самоцелно изпитване – изпитванията и писането на оценки трябва да се използват като инструмент за адаптиране на учебния процес, а не като механизъм за санкциониране.
  4. Прилагане на нестандартни методи за обучение извън класната стая – поне 1/3 от учебния процес да се провежда в реална среда, където знанията могат да бъдат приложени на практика. Ученето чрез преживяване и прилагане на знанието е най-добрият начини за развиване на грамотни и можещи хора, които да използват наученото през целия си живот.
  5. Интердисциплинарен подход към преподаването – интеграцията на знания от различни предметни области ще позволи по-добро разбиране на материята и ще направи ученето по-полезно и ефективно.

 

От Асоциация Родители сме категорични – задължителната матура по математика в 12. клас няма да доведе до желаните резултати, ако не бъде придружена от цялостна реформа в начина, по който се преподава и оценява математическото знание в българските училища. Вярваме, че само чрез цялостен и дългосрочен подход към образованието можем да изградим общество от знаещи и можещи хора, подготвени за предизвикателствата на бъдещето.

 

 

Този сайт използва бисквитки. Можете да ги изключите от настройките на вашия браузър.