Позитивната дисциплина е родителска техника за възпитание на децата, фокусирана върху добротата, доверието и свързаността. Идеята е, докато учим детето си кое е правилно и кое не, да показваме уважение към него, да го изслушваме, да го възнаграждаваме за доброто поведение и да му напомняме, че го обичаме. Това ще го накара да се чувства ценено и обичано, което, от своя страна, ще насърчи позитивно му поведение в бъдеще.
Ако редовно реагираме на лошото поведение с викове, поучаване или отнемане на привилегии, най-вероятно няма да постигнем нищо. „Децата не се учат, когато се чувстват заплашени“, казва Джейн Нелсън, доктор по педагогика, лицензиран брачен, семеен и детски консултант и автор на книгата „Позитивна дисциплина“. Да, детето най-вероятно ще се съгласи с нашите изисквания, защото се страхува от това какво ще се случи, ако не го направи, а не защото е разбрало кое е правилно и кое – грешно, кое е приемливо и кое – не.
Какво е положителна дисциплина?
Застъпниците на позитивната дисциплина не вярват във вербалните и физически наказания за децата, защото според тях те задействат страх, недоверие и ниско самочувствие. Вместо това моделът на д-р Нелсън предлага пет ключови критерия за позитивна дисциплина:
- Позитивната дисциплина е еднакво мила и твърда.
- Тя помага на децата да развият чувство за свързаност (принадлежност и значимост).
- Ефектите са дългосрочни.
- Изгражда добър характер в децата и им помага да придобият социални и житейски умения.
- Показва на децата, че са способни и могат да използват своите собствени сили по конструктивни начини.
И не, в никакъв случай не става дума за премахване на дисциплината като цяло, а по-скоро за създаването на „любяща йерархия“, която помага на детето да се чувства обичано, защитено и подкрепено. Родителят обаче продължава да е този, който има водеща роля, поставя ограничения и ги следва.
Дисциплиниращите стратегии, които разчитат на срам и наказание, не са ефективни. Когато засрамваме себе си или други хора, частите на мозъка, които отговарят за научаването на нови поведения, са заглушени. Срамът и самоосъждането лишават мозъка от енергията, която му е необходима за промяна, така че, вместо да се променят, децата блокират и продължават с неприемливото поведение. В дългосрочен план това може да доведе до проблеми със самочувствието и увереността.
Позитивната дисциплина помага на децата да се чувстват мотивирани, окуражени, свързани и овластени. И тъй като моделира доброта и емоционална стабилност, това има тенденция да води до развитието на същите тези черти у детето. Също така проучване от 2017 г. за ефектите от родителството и употребата на вещества установява, че позитивното родителство повишава академичните постижения и намалява употребата на вредни и опасни за здравето вещества.
Как да овладеем положителната дисциплина
Включването на метода на положителната дисциплина в живота на родителя е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Но с правилните инструменти, всеки е способен. Ето няколко ключови начина за овладяване на техниката.
- Бъдете добър пример за подражание
Запомнете – положителната дисциплина винаги започва с родителя. Ако родителят е внимателен и състрадателен, то детето ще се учи от това поведение и самото то ще бъде такова.
- Бъдете последователни
Придържайте се към правилата и ръководните си принципи, без да отстъпвате – в противен случай децата ще мислят, че могат да ги променят, когато пожелаят.
- Бъдете спокойни и ясни
Няма нужда да превръщате дисциплината в досадни лекции. Кратките, ясни и уважителни фрази „работят“ далеч по-добре от дългите обяснения.
- Избирайте битките си
Не забравяйте – понякога децата се държат просто като деца. Ако детето ви например е ударило своето братче, обяснете му, че това е лошо, независимо по кое време на деня е, но ако преди лягане е разляло водата си – не го укорявайте точно преди сън.
- Бъдете реалисти
Наистина ли очаквате едно 4-годишно дете да седи тихо по време на едночасово пътуване? Имайте разумни очаквания към своите деца, съобразно възрастта им, и помислете какви подходящи дейности може да предложите като алтернатива.
- Заложете на доброто поведение
Децата копнеят за вниманието на родителите си. Както знаем, то може да бъде привлечено по два начина – с добро поведение, възнаградено с прегръдки или похвали, но и с лошо поведение, провокиращо крясъците ви. Тоест, ако похвалите вашето дете, че е прибрало своите играчки, то ще се стреми към подобно поведение и ще е по-малко вероятно да прибягва към лошо такова, за да ви накара да го забележите.
- Напомняйте му, че го обичате
Помнете, че въпреки че детето ви може да се държи лошо, то не е „лошо“. Така че след като обсъдите с него неприемливото му поведение, не забравяйте след това да го прегърнете и да му кажете, че го обичате.
По материал от Parents