Skip links

Шенген и децата: свобода или риск?

С влизането на България в Шенген пътуването стана по-свободно и лесно. Отпадането на граничния контрол обаче не само премахна досадните опашки за проверка на документи по границите, но породи и нови въпроси, най-вече свързани с безопасността на по-големите деца и тези на разведени родители. В медийното пространство се появиха много материали, в които се коментира напускането на страната от малолетни и казусите на родителски отвличания, а мнозина родители се притесниха. За да внесем успокоение по темата, от Асоциация Родители попитахме адвокат Юлия Раданова, медиатор, председател и учредител на Института по медиация и управление на спорове (ИМЕУС), кои са най-честите възможни казуси, какви правни въпроси поставят и какво да правим като родители.

 

При неправомерно извеждане на детето…

Другият родител веднага може да потърси искане за връщането му по Хагската конвенция и по Регламента Брюксел IIб на ЕС. Съдебните производства са бързи, като е необходимо само да се установи в коя държава се намира детето. Има няколко изключения, по които е възможно съдът да откаже връщане на детето в съответната страна: „Ако се докаже, че по местопребиваване то е поставено в рискова среда, има сериозна заплаха от домашно насилие или например 6 месеца вече е живяло на новото място, записано е на училище и има социална среда“.

Неправомерното извеждане на детето извън страната е нарушение на режим, предходно определен със съдебно решение. „Всяко извеждане на детето без съгласие на другия родител означава, че не са спазени родителските права“. В такъв случай е възможно да бъде потърсена наказателната отговорност на въпросния родител. „Това не води до санкция тип глоба, но може да бъде инициирано наказателно производство за неизпълнение на съдебно решение. Респективно, при едно ново дело за родителски права съдът би отчел подобен тип предходно „отвличане“ от страна на родителя ведно с останалите обстоятелства, относими към родителските права“, казва още адвокат Раданова.

 

Какви документи трябва да имат децата, за да напуснат страната

За нотариално заверената декларация за пътуване на дете извън страната адвокат Раданова казва, че вече не е задължителна, но дава сигурност на родителя, който извежда детето, че другият е дал съгласието си. „Ако неговото съгласие е в писмена форма, било то на лист хартия или в съобщение, това би послужило като някаква форма на доказателство.“ Важно е да се уточнят дестинацията и времетраенето на пътуването.

Въпреки че вече по границите не се извършва паспортна проверка, личната карта/паспортът е необходим документ. Важно е да се знае, че децата над 14-годишна възраст сами носят отговорност за него.

Адвокат Раданова посочва като валиден документ и удостоверението за раждане. „По принцип трябва да се пътува с паспорт, за да може детето да бъде идентифицирано. Но дори ако удостоверението за раждане е преведено и легализирано, би трябвало да бъде прието от чуждите институции. То удостоверява идентичността на детето и с него може да се докаже, че това е детето, което пътува.“

 

Законови разпоредби и изменения

От миналата година разпоредби в Регламента за създаване на шенгенската информационна система предвиждат следното: „Ако родител, независимо в развод или не, счита, че има риск детето му да бъде изведено, той може да сезира компетентните органи и съответно да иска забрана детето да напуска страната“. От 2024 г. в Семейния кодекс са включени изменения, казващи: „При наличие на риск родителят, който счита, че съществува такъв риск, подава молба в районния съд по местоживеене на детето. Веднага при входирането ѝ той я изпраща на МВР, за да може заедно с Дирекция „Миграция“ да забранят на детето да излиза от страната“.

Адвокат Раданова казва, че такава система е приета в България и Семейният кодекс я позволява. Съдебното производство протича по стандартния начин. „Родителят, който се твърди, че ще отвлече детето, ще бъде призован и ще може да даде своите аргументи защо не планира да го прави“. Съдебното производство отнема месеци и докато тече, децата нямат право да напускат страната. В случай, че се установи, че не е имало риск от родителско отвличане, малолетните свободно могат да пътуват.

 

***

И така, децата вече свободно пътуват в Шенген. Трябва ли да се притесняваме като родители или напротив? За финал отговаря Яна Алексиева, психолог и изпълнителен директор на Асоциация Родители:

„Свободата на движение, която идва с отпадането на граничния контрол, е огромно предимство за семействата. Пътуванията стават по-бързи и удобни, което ни позволява да бъдем по-свързани с близките си в чужбина и да откриваме нови възможности за децата си. Въпреки това, всяка промяна носи и известни предизвикателства. Като родители, нашата първостепенна задача е да осигурим безопасността и добруването на децата си. Отпадането на изискването за декларации при пътуване може да създаде усещане за несигурност у някои родители, особено в случаи на конфликт между тях. Важно е да осъзнаем, че правната рамка и международните механизми продължават да защитават децата. По-важното обаче е какво можем да направим самите ние като родители, за да предотвратим подобни рискове. Ключът се крие в добрата комуникация дете-родител и родител-родител. Дори при разделени семейства, съвместното вземане на решения за пътуванията на детето е израз на зрялост и отговорност. Когато показваме уважение към другия родител, ние не само предотвратяваме конфликти, но и даваме на децата си сигурност и стабилност.“

 

По темата работи Ивайла Евлогиева.

 

Този сайт използва бисквитки. Можете да ги изключите от настройките на вашия браузър.