Асоциация Родители започва работа по нов международен проект към Европейската комисия, програма „Еразмус + “ – „Социални компетенции и основни права за предотвратяване на тормоза“ (SociAl competences and FundamEntal Rights for preventing bullying, или накратко SAFER).
Целта на проекта е да развие и приложи иновативен метод за превенция на насилието и тормоза в училище. Дейностите са насочени към насърчаване на приобщаващото образование и развиването на социални и граждански компетенции, както и на познаването и насърчаването на общи ценности и основни права, не само от ученици и учители, но и сред непедагогическия персонал, родителите и други значими за общността личности и организации.
Проектът ще включи 20 училища в седем европейски страни, като Асоциация Родители ще работи с 3 български училища, проявили интерес към програмата. Обучителната рамка „Срещу тормоза – Цялостен училищен и общностен подход“ ще бъде адаптирана спрямо специфичните нужди на всяко отделно училище. Ще се разработят иновативни обучителни материали, насочени към превенция на тормоза, за учители и непедагогическия персонал, за учениците и родителите, както и за всички участници в училищната общност. Въз основа на методиката ще се проведат обучения на учители, ученици и родители.
Проектът е с продължителност 3 години и ще бъде реализиран от организации-партньори от 7 европейски страни – България, Италия, Гърция, Кипър, Северна Македония, Португалия и Белгия.
БЮЛЕТИН | БРОЙ 1, ЮЛИ 2021 | Прочетете ТУК
БЮЛЕТИН | БРОЙ 2-3, ЮНИ 2022 | Прочетете ТУК
Децата ползват мобилни устройства и интернет все по-често и от все по-ранна възраст. Възрастта от 0 до 7 г. е най-подходяща за изграждането на различни умения и позитивни навици и поведения при употребата на дигитални устройства и интернет, тъй като тогава децата опознават света най-активно. Целта на проекта, който се изпълнява в периода 01.08.2019 г. - 31.07.2020 г., е чрез интерактивни и игрови методи да бъде развито базово ниво на дигитално-медийната грамотност у децата в нейните пет основни елемента: информационна грамотност, комуникация и сътрудничество, безопасност, създаване на съдържание и решаване на проблеми. Проектните дейности включват провеждане на фокус-групи с родители, изработване на семеен комплект от книжка с игри за деца и наръчник за родители, както и провеждане на семейни работилници.
Проект „Грамотни деца в дигиталния свят – развиване на дигитално-медийната грамотност на децата в доучилищна възраст“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Обществен борд на TELUS International в България.
Асоциация Родители от 2007 г. е част от Националния център за безопасен интернет. Заедно с нашите партньори от Центъра работим за позитивна и безопасна онлайн среда за децата. Част от тази дейност е и да информираме родителите и образователните специалисти за онлайн рисковете и да им помагаме да развиват у децата уменията на 21 век.
Проектът, който Асоциацията изпълнява в периода юли 2016 г. - декември 2018 г., „Създаване на по-добра интернет среда за децата чрез защита, превенция и образование“ (Creating Better internet for kids by protection, awareness raising and education) се изпълнява на национално ниво и е финансиран от Програма „Безопасен интернет“ на Европейската Комисия (European Commission Directorate General Information Society and Media). Проектът има за цел създаването на безопасна онлайн среда за децата и младежите, развиването и повишаването на тяхната дигитално-медийната грамотност, както и насърчава позитивната и отговорна употреба на интернет и мобилните технологии. Част от проекта е и услугата за деца, родители и образователни специалисти - Консултативна линия за онлайн безопасност 124 123. Асоциация Родители е основен партньор в проекта на водещата организация Фондация „Приложни изследвания и комуникации“.
В Асоциация Родители вярваме, че децата растат най-пълноценно, когато и двамата родители са активна част от живота им. Проектът Да бъдеш Баща се основава на идеята, че добрата и силна връзка между децата и техните бащи води до по-уверени, спокойни и успешни деца, и до по-стабилни и сигурни мъже, тоест, тя се отразява позитивно на цялото семейство. Много по-малко вероятно е дете, което има добра връзка с баща си, да пострада от насилие. Затова от 2013 г. осем български НПО, с координатор Асоциация Родители, действат в подкрепа на връзката баща - дете. Досега над 320 различни организации от повече от 90 населени места в България са участвали в Да бъдеш Баща. Част сме от международната кампания за бащина грижа MenCare, която обхваща над 45 държави на 5 континента.
Да бъдеш Баща се финансира от Фондация ОАК. Настоящата втора фаза на проекта продължава от 2017 до 2020 г.
Асоциация Родители стана част от този проект, защото той си поставя за цел да развие дигиталната грамотност на децата в начален курс на образованието, както и да включи семействата и училищата в този процес - тема, която от години вълнува нашия екип.
Проектът се изпълнява в периода 01.09.2015 г. – 31.08.2018 г., на национално ниво. Асоциация Родители е основен партньор на водещата организация Фондация „Приложни изследвания и комуникации“. Финансирането (стойност 877 804 лв.) е по линия на Фондация ОАК, Програма „Предотвратяване на злоупотреба с деца“.
В рамките на проекта направихме национално представително изследване „Децата на България онлайн“ и методически наръчник за учители в начален курс за ранно развитие на дигитално-медийна грамотност. Инициирахме учредяването на Коалиция за развитие на медийната грамотност на българските деца.
Все повече деца разчитат на цифровите технологии, за да учат, да играят и да се социализират. На тях обаче им липсват умения и компетентности да разпознават рисковите ситуации онлайн и да се справят с тях. За да отговори на тази нужда на децата и младежите Асоциация Родители в партньорство със Столична община – район „Лозенец”, 35. СЕУ „Добри Войников“ и фондация „Приложни изследвания и комуникации", реализира проект, чиято цел е разработването, пилотирането и прилагането на практика на актуална интерактивна обучителна методика за ученици от 5. до 12. клас. Методиката има за цел да подпомогне процеса на развитие на уменията на учениците, свързани с дигитално-медийната грамотност и превенцията на онлайн рисковете за деца и младежи. Основната идея е това да се случи и чрез повишаване на капацитета на учителите и образователните специалисти да преподават чрез интерактивни методи в училищна среда дигитално-медийна грамотност и свързаните с нея умения на децата. Методиката ще допринесе и за развиването на т.нар. „меки умения“ – умения за общуване, емоционална интелигентност, умения за работа в екип, изграждане на позитивни нагласи.
Проектът е финансиран по Програма „Европа“ на Столична община и се изпълнява в периода 15 февруари – 15 септември, 2019 г.