Всички родители забелязват увлечението на децата си по електронните устройства и виртуалното пространство. Мобилните телефони, таблетите, заедно с приложенията YouTube, TikTok и Facebook са неразделна част от ежедневието на малки и големи. Освен че във виртуалното пространство децата се забавляват и общуват с връстниците си, те вече и учат там. Не само по време на епидемия и карантина, но и през останалото време, използвайки различни платформи за самоподготовка. Родителите се възползват от виртуалното пространство по подобен начин, но, разбира се, съответен на възрастта им. В един момент се получава добре познатата гледка, в която всеки член на семейството е потънал в своя собствен виртуален свят през своето собствено устройство и изглежда сякаш никой не общува с най-близките си същества. Това в никакъв случай не бива да ни отчайва! Напротив – новата среда ни предоставя нови възможности! Ето 10 лесни начина, чрез които бихме могли да останем близо до децата си и във виртуалното пространство.
- Поинтересувайте се от игрите, които играят децата ви. Доста голяма част от днешното родителско поколение си спомня игрите на Nintendo и Tamagotchi. Помните ли как подхождаха към вас по-възрастните? Бъдете cool и изиграйте по едно ниво с децата си. Това, освен че ще ви сближи малко повече, ще ви помогне да се опознаете по-добре и да разберете още неща за интересите на детето. Друг е въпросът, че може и да ви хареса.
- Поддържайте връзка с децата си през мрежите, които те ползват. Viber, WhatsApp, Messenger са достъпни и за вас, както и за децата ви. Поощрете ги да споделят нещата, които ги радват и забавляват през тези приложения/канали. Вие самите споделяйте с тях ежедневието си. Например можете да пратите на дъщеря си снимка на гларуса, който нахално ви прави компания на терасата по време на кратката ви работна пауза. В замяна на това, тя може да ви изпрати селфи с най-добрата си приятелка, например. Разбира се, не прекалявайте, за да не ви сметнат за досадни, 2-3 пъти седмично е напълно достатъчно. 😉
- Последвайте децата си в социалните мрежи и ги поощрете да последват вас. Преди това е много важно да говорите с тях доколко са съгласни да се свържете по този начин, разбира се. Използвайте момента да им покажете как могат да ограничават потребители в социалните мрежи, как могат да следят за сигурността на личните си данни и кое съдържание е добро за споделяне, например. Ако не се чувствате достатъчно подготвени, този линк е за вас:
https://www.safenet.bg/bg/risks/191-krajba-danni-izmami - Потърсете заедно общи познати в социалните мрежи. Така децата ви ще придобият представа, че макар и отдалечен и виртуален, Интернет е съвсем реален. Там могат да срещнат много хора, които познават и в реалния си живот. Това ще ги подтикне да внимават какъв език ползват в интернет пространството.
- Проучете заедно канали, които са интересни и за вас, и за децата ви. Има ютубъри, които създават доста интересно съдържание, поднесено по много приятен начин. Освен че ще се разнообразите и ще понаучите нови неща, ще можете да прегледате и помогнете на детето си да се ориентира кое съдържание е подходящо за него.
- Потърсете в мрежата стари детски филми, които са ви забавлявали като деца и ги споделете със своите собствени. „Семейство Мейзга“, „Бенджи, Закс и Звездният принц“ и „Завръщане в бъдещето“, например биха били доста забавни за децата ви. Също биха ви помогнали да си припомните колко силно са ви вълнували новите технологии, когато вие сте били деца.
- Позабавлявайте се заедно, цялото семейство, като намерите електронни варианти на класически игри и ги играйте заедно. Шах, табла, Не се сърди човече, Дама и още много други, за които вероятно ще се сетите и сами. Бихте могли да организирате вечер на игрите, в която да играете всички заедно на стари и нови игри. Между другото, ако не знаете как PEGI може да ви помогне да прецените кои игри са подходящи за съответната възраст, този линк е за вас:
https://www.safenet.bg/bg/novini/475-riskove-igri-prilojeia - След като успеете да намерите игри, с които да се забавляват всички, започнете да си поставяте предизвикателства! Например, който победи в играта, има право да даде задача на друг член от семейството… Или останалият последен мие чиниите след вечеря. Така хем ще играете заедно, хем децата ще се учат на помощ в домакинството.
- Разгледайте старите си снимки и албуми и дигитализирайте заедно с децата си любими моменти от детството си. Така децата ви ще имат много реална представа за вашия живот като деца, а вие самите ще си припомните много забавни моменти и истории от онова време.
- Поиграйте заедно с Google Earth, например. Завъртете виртуално Земята и пътувайте с децата си, така, както едно време ние въртяхме глобусите си и си представяхме какво ли щеше да е, ако сега бяхме в Австралия. Това ще помогне на децата ви да се ориентират безпогрешно по карта, което ще ги превърне в любимци на учителите по география, а и ще сте прекарали много съвместни забавни мигове в дигиталното пространство.
И не на последно място – ЗАБАВЛЯВАЙТЕ СЕ! И не забравяйте, че и вие сте били деца, а децата ви един ден ще следват стъпките ви като родители.
Автор: Доника Боримечкова, психолог
Център за безопасен интернет, Асоциация Родители